رانندگی در خارج از کشور

رانندگی در خارج از کشور


رانندگی در خارج از کشور

برای رانندگی کردن در کشورهای خارجی باید گواهینامه بین المللی رانندگی یا IDP داشته باشید. IDP در ایران توسط کانون جهانگردی و اتومبیلرانی و نمایندگی‌های مجاز آن به صورت حضوری و آنلاین صادر می‌شود. گواهی رانندگی بین المللی نمی‌تواند در کشور محل سکونت جایگزین گواهینامه ملی شود. چون این سند بین‌المللی فقط زمانی که همراه با گواهینامه ملی باشد، اعتبار دارد.

قوانین رانندگی در هر کشور مطابق با فرهنگ، بافت اجتماعی و شرایط آب‌وهوایی آن وضع می‌گردد. به عنوان مثال، حتما شنیده‌اید که در انگلیس و برخی از کشورهای دیگر، جهت رانندگی برعکس است. در این کشورها فرمان خودرو در سمت راست بوده و جهت حرکت آن‌ها در جاده‌های دوطرفه، از سمت چپ می‌باشد. این مسئله ریشه تاریخی دارد و به زمان اسب‌سواری و شمشیربازی برمی‌گردد! در آن زمان افراد معمولا شمشیر را در سمت چپ خود می‌بستند و برای این‌که با فرد مقابل برخورد نکنند، از سمت چپ پیاده‌رو حرکت می‌کردند. در حال حاضر 35 درصد از جمعیت دنیا از این قانون پیروی می‌کنند که بیشتر این کشورها در گذشته مستعمره بریتانیا بوده‌اند.

مجوز رانندگی بین المللی در ایران چگونه صادر می‌شود؟

در حال حاضر، صدور گواهینامه بین المللی در ایران توسط کانون جهانگردی و اتومبیلرانی انجام می‌شود. برای دریافت گواهینامه بین المللی 2 روش وجود دارد؛ می‌توانید حضوری به کانون جهانگردی و اتومبیلرانی یا نمایندگی‌های مجاز آن در سراسر کشور مراجعه کنید. اما اگر در داخل ایران حضور دارید، امکان ارسال درخواست به صورت آنلاین هم وجود دارد. کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در تهران، خیابان آزادی، بین خوش و بهبودی، نبش خیابان شهید قانعی، پلاک 231 واقع شده است.

رانندگی در خارج از کشور
رانندگی در خارج از کشور

قوانین مشترک رانندگی بین المللی

در هرکجای دنیا که زندگی می‌کنید، برای رانندگی کردن، ابتدا باید قوانین آن را یاد بگیرید. آن‌گاه با گذراندن دوره‌های مربوطه و قبولی در آزمون‌های کتبی و عملی می‌توانید گواهینامه رانندگی خود را دریافت نمایید. اگر قصد مهاجرت دارید یا دوست دارید با ماشین شخصی خود سفر کنید، باید برای دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی اقدام نمایید. آن‌گاه می‌توانید به راحتی در کشورهای دیگر نیز به رانندگی بپردازید. نگران قوانین رانندگی در دیگر کشورها نباشید.

قوانین اصلی رانندگی در کشورهای مختلف دنیا مشترک هستند و توسط دو سازمان FIA (فدراسیون بین‌المللی اتومبیل‌رانی) و AIT (اتحادیه بین‌المللی جهانگردی) وضع می‌شوند. در واقع این دو سازمان وظیفه وضع قوانین و گسترش آن‌ها را بر عهده دارند. علاوه بر این، قوانین وضع‌شده توسط این سازمان‌ها با قوانین محلی یکسان‌سازی شده و به عموم مردم دنیا معرفی می‎شوند. در این صورت، اگر بخواهید در کشور دیگری غیر از محل زندگی خود رانندگی کنید، به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید.

از جمله مهم‌ترین قوانین رانندگی بین‌المللی، علائم جاده‌ای هستند که رانندگان باید با آن‌ها آشنایی داشته باشند. علائم جاده‌ای توسط نهاد‌های بین‌المللی وضع شده  و در همه جای دنیا یکسان هستند. بنابراین، در شناخت علائم مشکلی نخواهید داشت. قوانین دیگر مربوط به سلامت خودرو است که مواردی چون سلامت چراغ‌های ترمز، چراغ‌های جلو، آینه‌های جانبی و … را در برمی‌گیرد. در واقع این موارد استاندارهایی هستند که در تمامی شرکت‌های خودروسازی دنیا رعایت می‎شوند. علاوه بر این، قوانینی چون بستن کمربند ایمنی، ممنوعیت خوردن و آشامیدن، عدم استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی و ممنوعیت مصرف مشروبات الکلی نیز از جمله مواردی هستند که در قوانین رانندگی تمامی کشورها دیده می‌شوند. البته ممکن است میزان سخت‌گیری در رعایت آنان کمی متفاوت باشد.

به عنوان مثال، در کشورهایی مانند سوئد، نروژ و فنلاند وجود بیش از 0.2 گرم الکل در یک لیتر خون غیرمجاز محسوب می‌شود، اما این میزان در کشورهای انگلیس، کانادا و آمریکا 0.8 گرم در هر لیتر است. رانندگان فرانسوی نیز موظف هستند در خودروی خود یک دستگاه تشخیص مصرف نوشیدنی الکلی داشته باشند.

مورد بعدی امنیت کودکان است که در قوانین راهنمایی و رانندگی بین‌المللی به آن توجه بسیاری می‌شود. در این قوانین، صندلی ایمنی برای کودکان زیر 3 سال اجباری است. علاوه بر این، کودکان زیر 12 سال حق ندارند بر روی صندلی جلوی اتومبیل بنشینند. برخی از کشورها کمی سخت‌گیرانه‌تر عمل کرده و این سن را تا 18 سال نیز افزایش داده‌اند.

رانندگی در خارج از کشور
رانندگی در خارج از کشور

چرا به داشتن گواهی رانندگی بین المللی نیاز است؟

مجوز رانندگی بین المللی یا IDP مدرکی است که به افراد اجازه می‌دهد بدون آزمون در سایر کشورها رانندگی کنند. به IDP، گواهی رانندگی بین المللی یا سند رانندگی بین المللی هم گفته می‌شود.

بعضی کشورها برای رانندگی در کشورشان یا اجاره اتومبیل توریست‌ها را به داشتن IDP ملزم می‌کنند. پس قوانین کشور مورد نظر خود را بررسی کرده و قبل از عزیمت لزوم داشتن گواهینامه بین المللی را از شرکت‌ اجاره اتومبیل بپرسید. در صورت تردید، نسبت به دریافت گواهی رانندگی بین المللی اقدام کنید. چون IDP یک مدرک مقرون به صرفه و در دسترس است که می‌تواند سفر شما را آسان‌تر کند. به یاد داشته باشید که IDP جایگزین گواهینامه عادی شما نمی‌شود. بنابراین، باید گواهینامه عادی را هم همراه خود داشته باشید.

یک افسر پلیس در فنلاند یا اوگاندا را تصور کنید. ارزیابی اعتبار گواهینامه‌ای که در ایران صادر شده، برای او سخت است. اما اگر IDP داشته باشید، به راحتی مشخص می‌شود که شما مجوز قانونی برای رانندگی دارید. بنابراین حتی اگر قصد رانندگی ندارید، IDP می‌تواند یک مدرک مفید برای شما محسوب شود.

رانندگی بدون IDP در کشورهایی که به این مدرک نیاز دارند، با مجازات همراه است. اگر بدون مجوز در ژاپن رانندگی کنید، با مجازات‌های شدید روبرو می‌شوید که می‌تواند به بازداشت و اخراج منتهی شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی

برای ثبت نام گواهینامه بین المللی رانندگی که با اعتبار 1 و 3 ساله صادر می‌شود، مدارک زیر نیاز است:

اصل گواهینامه رانندگی ایران (گواهینامه باید برای صدور IDP یک ساله حداقل 1 ماه و 3 روز و برای صدور IDP سه ساله حداقل 3 سال اعتبار داشته باشد.)
یک قطعه عکس 3 در 4 (برای بانوان داشتن حجاب اسلامی الزامی است)
گواهینامه بین المللی قبلی (در صورت معتبر بودن)
اصل یا کپی صفحه اول پاسپورت
تکمیل فرم درخواست گواهینامه بین المللی
پرداخت هزینه‌های مربوط به صدور IDP
توجه داشته باشید که گواهی رانندگی بین المللی قابل تمدید نیست. بنابراین، پس از اینکه اعتبار آن به پایان رسید باید مجددا برای دریافت گواهینامه درخواست دهید.

برای رانندگی در امارات متحده عربی، کشورهای اروپایی، آمریکا، کانادا و استرالیا علاوه بر IDP همراه داشتن اصل گواهینامه رانندگی ملی الزامی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *