گواهینامه-خودرو-در-خارج-از-کشور

گواهینامه-خودرو-در-خارج-از-کشور


گواهینامه خودرو در خارج از کشور

هر کشور قوانین خاصی برای رانندگی افراد خارجی درون مرزهایش دارد. اما معمولاً ارائه IDP کافی است. مجوز بین‌المللی رانندگی (IDP) فرمی معتبر برای شناسایی شما در 150 کشور در سراسر جهان است. در این مدرک نام، عکس و اطلاعات گواهینامه رانندگی کشور شما ثبت و به 10 زبان مختلف ترجمه می شود؛ بنابراین مقامات محلی می‌توانند جزئیات گواهینامه شما را بدون نیاز به مترجم مطالعه کنند. در ادامه مقاله در مورد شرایط اخذ گواهینامه خودرو در خارج از کشور بیشتر بحث می کنیم.

طبق تحقیقات، گواهینامه رانندگی بین‌المللی در بیشتر شرایط می تواند نیازهای شما در سفر را برآورده نماید با این حال اگر اقامتتان از مدت خاصی طولانی تر باشد یا کشور مقصد قوانین متفاوتی برای رانندگی اتباع خارجی داشته باشد، ممکن است گزینه ای جز بررسی شرایط اخذ گواهی ‌نامه رانندگی در خارج از کشور و اقدام برای آن نداشته باشید.

قرارداد متقابل چیست؟

برخی از کشورها با یکدیگر قرارداد متقابل دارند. وجود این قرارداد بین دو کشور یعنی گواهینامه رانندگی صادر شده در یکی از آنها، در کشور دیگر هم معتبر می باشد. کشورهای اتحادیه اروپا معمولاً همگی با یکدیگر قرارداد متقابل دارند و اگر گواهینامه خود را در یکی از آنها کسب می نمایید، مشکلی برای استفاده از آن در دیگر کشورهای عضو ندارید. این قرارداد بین کشور ایالات متحده آمریکا و کشورهای کانادا، فرانسه، آلمان، کره جنوبی، تایوان و ژاپن هم برقرار است.

البته دقت نمایید که هر ایالت قوانین خاص خود را برای رانندگی در خارج از کشور دارد و بهتر است قبل از رانندگی، از DMV ایالت خود (اداره وسایل نقلیه و موتورسیکلت) اطلاعات لازم را کسب نمایید. برای آگاه شدن از کشورهایی که قرارداد متقابل با یکدیگر دارند یا آشنایی با شرایط اخذ گواهینامه خودرو در خارج از کشور می‌توانید با موسسه حقوقی بین‌المللی سفیران تماس بگیرید.

گواهینامه در خارج از کشور
گواهینامه خودرو در خارج از کشور

شرایط اخذ گواهینامه رانندگی در اروپا

  • اقامت در کشور اتحادیه اروپا که در آن درخواست می‌کنید
  • داشتن حداقل شرایط سنی
  • برآورده کردن حداقل نیازهای پزشکی (معمولاً منظور قدرت بینایی است)
  • قبولی در آزمون رانندگی

شرط اول: اقامت

برای درخواست مجوز رانندگی باید به طور منظم در کشور مدنظر خود اقامت داشته باشید. قاعده کلی حداقل ۱۸۵ روز به دلایل کاری یا شخصی می باشد(می‌تواند برای هر کشور متفاوت باشد). اگر در یک کشور اتحادیه اروپا روابط شخصی دارید (دوستان، خانواده و …) و در کشوری دیگر مشغول به کار هستید، جایی که در آن روابط شخصی دارید به‌عنوان محل اقامت تلقی می‌شود، البته تا زمانی که به طور مرتب به آنجا برگردید. اما اگر برای انجام کاری تا زمانی مشخص در یک کشور هستید، نیازی به رعایت آخرین شرط نیست.

اگر در اتحادیه اروپا دانشجو باشید محل اقامتتان معمولاً تغییر نمی کند. اگر ثابت کنید که از زمان تحصیلتان حداقل ۶ ماه گذشته است، می‌توانید واجد شرایط اخذ گواهی ‌نامه رانندگی در خارج از کشور باشید.

شرط دوم: حداقل سن برای دریافت گواهینامه در اروپا

برای دریافت گواهینامه خودرو در خارج از کشور سن شما باید بالاتر از شرایط سنی جدول باشد. با این ‌حال در برخی از کشورهای اتحادیه اروپا، این اعداد و شرط‌ها ممکن است تغییر کند.

نوع گواهینامهحداقل سن
موتورسیکلت، دسته AMموتورسیکلت سبک، دسته A1

چهار چرخه، دسته B1

۱۶
موتورسیکلت استاندارد، دسته A2

به‌طورکلی، برای درخواست گواهینامه رده A2، حداقل به 2 سال تجربه موتورسیکلت در رده A1 نیاز دارید. از طرف دیگر، می‌توانید مستقیماً در حداقل سن بالاتر که معمولاً 24 سال است، دسترسی داشته باشید.

 

اتومبیل، دسته B، BE

وسایل نقلیه سایز متوسط، دسته C1، C1E

۱۸
موتورسیکلت‌های سنگین دسته A

به‌طورکلی، برای درخواست مجوز رده A، حداقل به 2 سال تجربه در رده A2 نیاز دارید. از طرف دیگر، می‌توانید مستقیماً در حداقل سن بالاتر که معمولاً 24 سال است، دسترسی داشته باشید.

۲۰
وسایل نقلیه بزرگ، دسته C، CEمینی‌بوس، دسته D1، D1E۲۱
اتوبوس، دسته D، DE۲۴
گواهینامه در خارج از کشور
گواهینامه خودرو در خارج از کشور

شرط سوم: حداقل نیازهای پزشکی

بررسی آمادگی پزشکی شما برای رانندگی، یکی از شرایط اخذ گواهینامه خودرو در خارج از کشور است. این آزمایش ممکن است زمان تمدید گواهینامه رانندگی یا بعد از رسیدن به سن خاصی اجباری باشد. اگر راننده کامیون یا اتوبوس هستید، باید هر ۵ سال یک بار معاینه پزشکی انجام دهید.

شرط چهارم: قبولی در آزمون

بعد از گذراندن آزمون عملی و آزمون تئوری، اگر تمام شرایط لازم را داشته باشید یک گواهینامه رانندگی با فرمت استاندارد اتحادیه اروپا برایتان صادر می گردد: یک کارت عکس پلاستیکی به ‌اندازه کارت اعتباری. این مدرک دارای ویژگی‌های امنیتی ویژه است و از سال ۲۰۱۳ در همه کشورهای اتحادیه اروپا در دسترس است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *