گواهینامه بین المللی رانندگی در تبریز

گواهینامه بین المللی رانندگی در تبریز


گواهینامه بین‌المللی رانندگی در تبریز چیست؟

اگر قصد دارید در کشور دیگری رانندگی کنید، باید گواهینامه آن مکان را داشته باشید. کسانی که اهل سفرند، دست فرمان خوبی دارند و به کشورهایی با امکان اجاره خودرو و گشت‌زدن با آن سفر می کنند، بهتر است که به فکر دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی در تبریز باشند.

درست است که این فرایند هزینه هایی دارد، اما می تواند لذت سفر را بیشتر نمایند. این را هم در نظر بگیرید که در بسیاری از مواقع، هزینه داشتن گواهینامه و رانندگی کردن در کشوری دیگر بسیار کمتر از هزینه حمل و نقل معمولی و بدون ماشین است. برخی از کشورهای نزدیک مانند ترکیه هم شرایطی دارند که داشتن خودرو و گواهینامه برای تردد در شهرهایشان جذاب و تا حد زیادی مقرون به صرفه می باشد.

بین‌المللی کردن گواهینامه رانندگی

سازمانی به نام سازمان جهانی اتومبیل رانی وجود دارد. این سازمان استانداردهایی مشخص کرده است و براساس آنها مدرک رسمی و گواهینامه بین المللی صادر می نمایند. حدود ۱۹۶ کشور عضو این سازمان هستند و خوشبختانه، ایران هم در میان کشورهای عضو قرار دارد.

با دریافت گواهینامه بین‌المللی از این سازمان در خود ایران، رانندگی کردن در تمام کشورهایی که عضو سازمان هستند، ممکن خواهد بود. مدرکی که در داخل کشور از سازمان مذکور دریافت می نمایید، میتوان به زبان های زیر ترجمه کرد:

 • انگلیسی
 • فرانسوی
 • روسی
 • عربی
 • آلمانی
 • اسپانیایی
 • چینی

کسانی که در کشور خودشان گواهینامه نگرفته اند، امکان دریافت گواهینامه بین‌المللی هم نخواهند داشت. همین‌جا خیالتان را هم راحت کنیم که برای صدور گواهینامه رانندگی بین‌المللی نیازی نیست دوباره امتحان رانندگی بدهید.

 

گواهینامه بین المللی
گواهینامه بین المللی رانندگی در تبریز

اعتبار گواهینامه بین المللی رانندگی در تبریز و کشورهای پذیرنده آن را می‌شناسید؟

گواهینامه بین‌المللی رانندگی یک تا سه سال دارای اعتبار می باشد. همه چیز در این‌باره در گروی انتخاب شما است. اگر گواهینامه ای یک یا سه ساله گرفته اید، پس از اتمام دوره اعتبارش باید از ابتدا برای دریافت آن اقدام نمایید. یادتان باشد که خبری از تمدید گواهینامه رانندگی بین المللی و تجدید نخواهد بود.

هزینه دریافت گواهینامه یک ساله کمتر از سه ساله می باشد. البته یک یا سه ساله بودن گواهینامه فقط وابسته به انتخاب شما نیست؛ باید ببینید که کشور موردنظرتان کدام‌ مورد را می پذیرد. برخی از کشورها گواهینامه سه ساله را قبول نمی کنند.

انواع گواهینامه بین‌المللی رانندگی

آشنایی با قوانین راهنمایی و رانندگی و دریافت و استفاده از گواهینامه هر کشوری بسیار ضروری است. قبل از سفر و اقدام برای دریافت گواهینامه حتما بدانید که با چه مقرراتی روبه‌رو می شوید. برای مثال، آمریکا، کانادا و استرالیا از کشورهایی محسوب می شود که گواهینامه سه ساله را نمی پذیرند. به‌طور کلی، تحقیقاتتان را درباره رانندگی و دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی تکمیل نمایید تا در سفر با اتفاقات غیرمنتظره روبه‌رو نشوید.

در تصویر زیر می‌توانید کشورهایی را ببینید که گواهینامه یک‌ساله را می‌پذیرند.

مدارک لازم برای صدور گواهینامه بین المللی رانندگی در تبریز چیست؟

برای صدور گواهینامه رانندگی بین‌المللی باید مدارک زیر را آماده کنید:

 • اگر قصد دارید گواهینامه ای با اعتبار یک ساله دریافت کنید، باید گواهینامه وطنی تان دست کم یک‌ماه اعتبار داشته باشد.
 • اگر قصد دارید گواهینامه ای با اعتبار سه ساله دریافت نمایید، باید گواهینامه وطنی تان حداقل سه سال اعتبار داشته باشد.
 • یک قطعه عکس سه در‌چهار (خانم‌ها باید در تصویر حجاب کامل داشته باشند).
 • اصل یا رونوشتی از صفحه نخست گذرنامه.
 • ارائه گواهینامه قبلی در صورت معتبربودن.
 • تکمیل فرم درخواست گواهینامه بین‌المللی.
 • پرداخت هزینه های لازم.

نکته: اگر قبلا گواهینامه بین‌المللی داشته اید برای دریافت گواهینامه جدید باید گواهینامه قبلی را هم همراه خود داشته باشید. اگر گواهینامه معتبرتان را گم کنید، باید برای دریافت المثنی اقدام نمایید. اگر هم گواهینامه تان را گم کرده باشید و اعتبارش هم تمام شده بوده، نیازی به دریافت المثنی نیست و باید از ابتدا برای دریافت موردی جدید اقدام نمایید.

گواهینامه بین المللی
گواهینامه بین المللی رانندگی در تبریز

مراحل صدور گواهینامه بین المللی رانندگی چیست؟

برای صدور گواهینامه بین المللی رانندگی باید به سازمان گردشگری و اتومبیل رانی جمهوری‌ اسلامی مراجعه نمایید. البته خبر خوش این است که دو شیوه برای دریافت گواهینامه وجود دارد:

 • حضوری
 • اینترنتی

مراجعه حضوری

حضوری؛ صدور گواهینامه و دریافت آن به این شکل پس از یک ساعت مقدور می باشد.

مراکز اصلی یا نمایندگی‌های سازمان گردشگری و اتومبیل‌رانی در تمام نقاط کشور حضور دارند. برای اینکه بتوانید در وقت صرفه‌جویی و به نزدیک ترین شعبه مراجعه نمایید، سری به سایت زیر بزنید:

در این پایگاه اینترنتی، امکان واردکردن شهرتان وجود دارد. با این کار، نزدیک ترین شعبه ها به شما معرفی می گردند. مدارکی را که در مرحله قبل گفته شد، آماده و به نزدیک‌ترین شعبه مراجعه نمایید تا گواهینامه تان صادر شود.

مراجعه اینترنتی

اینترنتی؛ در این روش، گواهینامه طی فرایندی هفت‌ تا ده روزه آماده و درب منزل ارسال می شود.

اگر می‌خواهید بدون مراجعه حضوری برای دریافت گواهینامه اقدام نمایید، لازم است که مدارک را در سایت بارگذاری کنید. این مدارک باید اسکن و به شکل عکس در سایت قرار بگیرند. حتما می‌پرسید که چه سایت و پایگاهی؟ نشانی سایت صدور گواهینامه رانندگی بین المللی در زیر آمده است:

با مراجعه به این سایت هم مراحل پیش رویتان قرار دارد:

 • شرایط ثبت‌نام برای صدور گواهینامه بین المللی را بخوانید و بعد گزینه ثبت‌نام را انتخاب نمایید.
 • پس از مطالعه قوانین، گزینه خرید را انتخاب نمایید.
 • فرم‌ها را تکمیل و مدارک اسکن‌شده را بارگذاری کنید.
 • در مرحله بعد نیاز به پرداخت هزینه است. با داشتن کارت‌های شتاب می‌توانید در صفحه پرداخت اینترنتی هزینه لازم را پرداخت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *