شرایط فنی کاپوتاژ خودرو

شرایط فنی کاپوتاژ خودرو کاپتاژ در زمان انجام خدمات صادراتی کالا با محدودیت‌ هایی روبرو است و چندین عامل در به وجود آمدن این مشکل دخیل هستند.


شرایط فنی کاپوتاژ خودرو کاپتاژ در زمان انجام خدمات صادراتی کالا با محدودیت‌ هایی روبرو است و چندین عامل در به وجود آمدن این مشکل دخیل هستند. یکی از علل اصلی این محدودیت، قیمت‌گذاری است. در حمل و نقل ساحلی، از کشتی‌ های خارجی استفاده می‌ شود که قیمت پیشنهادی آن ها کم تر از کشتی‌ های داخلی است.

شرایط فنی کاپوتاژ خودرو

برای حمل و نقل برخی کالاها، محدودیت بیشتری وجود دارد زیرا مجوزهای لازم صادر نشده است. به منظور رفع این چالش، شرکت‌ ها قوانین کاپوتاژ را مورد بررسی قرار داده‌ اند و در حال حاضر از حمل و نقل هوایی و ریلی استفاده می‌ کنند.

شرایط کاپتاژ

برای خدمات واردات و صادرات خود از کاپوتاژ استفاده می‌ کند که مشروط به رعایت شرایط و مقررات خاصی است. این شرایط عبارت هستند از:

قاعده اول کاپوتاژ، عدم مجاز بودن صادرات کالاهایی است که طبق قوانین کشور ممنوع الصدور می باشند. در صورتی که شرکت مجوز صادره را از اداره کل گمرک دریافت نکند، امکان کاپوتاژ کردن و جابجایی آن کالا وجود ندارد. شرط دیگر کاپوتاژ، تایید کالا بوسیله گمرک است. شرکت‌ ها ملزمند برای حمل و نقل کالاها، به مقررات و آیین‌ نامه‌ های گمرکی پایبند باشند.

گمرک مبدا مدت زمان وصول کالا به مقصد را تعیین می‌ نماید. این زمان بر اساس نوع وسیله نقلیه و شرایط مسیر مشخص می‌ شود. در صورت عدم رسیدن کالا به مقصد در زمان مقرر، رئیس گمرک می‌ تواند شرکت را جریمه نماید. یکی از شرایط دیگر کاپوتاژ، تضمین سلامت کالا است. شرکت موظف است کالا را به صورت سالم و بدون آسیب به مقصد برساند، در غیر این صورت ممکن است مورد جریمه سنگینی قرار گیرد.

امکان کاپوتاژ کردن کالاهایی که صادرات و حمل و نقل آنها غیرمجاز است، وجود ندارد. در صورتی که اداره گمرک مجوز حمل و نقل چنین کالاهایی را صادر کند. شرکت مجاز است آنها را به مقصد برساند. محموله‌ های کاپوتاژ بایستی حتماً از مسیر مجاز خود خارج نشوند و صاحب بار موظف است همواره پروانه کاپوتاژ را به همراه داشته باشد.

در حالی که به دلیل حوادث و ناگهانی محموله در زمان مقرر به مقصد نرسد، شرکت موظف است به گمرک مبدا اطلاع دهد و درخواست تمدید زمان را ارائه نماید. در صورت وجود دلیل موجه، گمرک می‌ تواند با تمدید زمان موافقت کند. در صورتی که اعتبار پروانه کاپتاژ به پایان رسیده باشد. صاحب بار موظف است این در صورتی که اعتبار پروانه کاپوتاژ به پایان رسیده باشد، صاحب بار موظف است این موضوع را به گمرک مبدا اطلاع داده و گمرک مقصد را نیز آگاه نماید.

شرایط فنی کاپوتاژ خودرو

شرایط فنی کاپوتاژ دریایی خودرو

کاپوتاژ دریایی، جابجایی کالا و مسافران از طریق حمل و نقل دریایی یا ساحلی در یک کشور است. این نوع حمل و نقل از طریق رودخانه‌ های مرزی نیز امکان‌ پذیر است و باعث افزایش سرعت رسیدن به مقصد می‌ شود.

حمل و نقل از طریق دریا دارای قوانین خاص خود است و در حال حاضر از کشتی‌ های باربری برای این منظور استفاده می‌ شود. انتقال کالاها از یک بندر به بندر دیگر از طریق مرز دریایی انجام می‌ شود. این روش حمل و نقل هزینه کم تری دارد و در مسافت‌ های کوتاهتر نیز انجام می‌ شود.

برای اجرای کاپتاژ دریایی، از وسایل نقلیه داخلی و خارجی استفاده می‌ شود. وسایل نقلیه داخلی، مشمول قوانین و ضوابط خاصی هستند. این ضوابط نه تنها شامل حمل و نقل بار و مسافران می‌ شوند، بلکه شامل فعالیت‌ هایی نظیر لایروبی، یدک‌ کشی و خدمات دیگر نیز هستند. با این توضیحات، مشخص است که کاپوتاژ دریایی در سه حوزه حمل و نقل مسافران، جا به جایی بار و فعالیت‌ های ساحلی فعالیت می‌ کند. در همه این بخش‌ ها، نیرو های متخصص و فنی خدمات متنوعی را به مشتریان ارائه می‌ دهند.

مدت زمان لازم برای دریافت کاپوتاژ خودرو و مدارک مورد نیاز آن

اگر تمام شرایط فنی کاپوتاژ خودرو را به درستی طی کرده باشید، زمان لازم برای دریافت مجوز کوتاه خواهد بود. اما اگر مراحل تکمیل پرونده ناقص باشد. زمان لازم برای دریافت کاپوتاژ بیشتر خواهد بود.

در صورتی که هزینه‌ های موردنیاز را پرداخت کرده باشید، دریافت کاپتاژ در کم ترین زمان ممکن انجام می‌ شود و گمرک در کم تر از ۲ ساعت مجوز را به شما اعطا خواهد کرد. با دریافت کاپوتاژ، شما می‌توانید خودروی خود را به خارج از مرز منتقل کنید.

برای کاهش مدت زمان دریافت کاپتاژ، بهتر است با قوانین آشنا باشید و اسناد و مدارک مورد نیاز را از قبل آماده کنید. برخی از مدارک مورد نیاز برای دریافت کاپوتاژ عبارت هستند از:

 • مدارک هویتی شما (مانند کارت ملی یا پاسپورت)
 • مدارک مالکیت خودرو (مانند سند تملیک یا قرارداد خرید و فروش)
 • مدارک مربوط به ثبت خودرو (مانند کارت ماشین، گواهی تردد و …)
 • بیمه نامه خودرو
 • مدارک مالی و رسیدهای پرداخت هزینه‌ های مربوط به کاپوتاژ
 • سایر اسناد و مدارکی که ممکن است بر اساس قوانین و مقررات محلی مورد نیاز باشند.

درخواست کاپوتاژ

توصیه می‌ شود قبل از اقدام به درخواست کاپوتاژ، با گمرک مربوطه تماس بگیرید و اطلاعات دقیق و به‌ روز در مورد مدارک مورد نیاز را دریافت کنید.

برای دریافت پلاک و گواهینامه بین‌المللی نیاز است تا چندین مرحله ساده را به اتمام برسانید. کاپوتاژ خودرو نیازمند داشتن گواهینامه بین‌ المللی برای راننده و پلاک بین‌ المللی برای خودرو است در غیر این صورت نمی‌ توان ماشین را از مرز خارج کرد.

با مراجعه به شعب مربوطه می‌ توانید اقدام به دریافت این ۲ مدرک معتبر کنید. قبل از دریافت گواهینامه مطمئن شوید که کشور مقصد گواهینامه شما را قبول می‌ کند. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید مدت زمان اعتبار گواهینامه است. اگر کشور مقصد گواهی ۳ ساله قبول می‌ کند شما باید برای گرفتن آن اقدام کنید.

در صورتی که خودرو به نام شما نباشد باید برای دریافت پلاک بین‌ المللی صاحب خودرو حضور داشته باشد و کارت ماشین را ارائه کند. اگر صاحب خودرو در دسترس نباشد نیاز است تا یک وکالتنامه محضری داده شود.

 پلاک بین‌ المللی موقتی است و شما می‌توانید به کمک بست پلاستیکی آن را روی خودرو نصب کنید تا امکان تردد در کشور مقصد را داشته باشید. در صورتی که مراحل ذکر شده را به درستی طی کرده باشید در کمترین زمان گواهی نامه و پلاک بین‌ المللی برای شما صادر می‌ شود.

هزینه و مدارک لازم برای پلاک بین‌ المللی

برای دریافت پلاک بین‌ المللی، نیاز است تا هزینه‌ های مربوطه را پرداخت و مدارک موردنیاز را ارائه کنید. هزینه‌ هایی که باید پرداخت کنید، مربوط به ترجمه رسمی اسناد و مدارک است و این ترجمه‌ها باید از طریق دارالترجمه‌ های رسمی انجام شود. در صورتی که مدارک تردد بین‌ المللی به درستی ترجمه نشوند، ممکن است پروسه دریافت پلاک بین‌ المللی با مشکل مواجه شود.

مدارکی که برای انجام این کار نیاز است، عبارتند از:

 • اسناد شخصیتی شما (مانند کارت ملی یا پاسپورت)
 • مدارک مالکیت خودرو (مانند سند تملیک یا قرارداد خرید و فروش)
 • مدارک مربوط به ثبت خودرو (مانند کارت ماشین و گواهی تردد)
 • مدارک بیمه خودرو
 • رسیدها و مدارک مالی مربوط به پرداخت هزینه‌های مرتبط با ترجمه رسمی اسناد
 • سایر اسناد و مدارکی که ممکن است بر اساس قوانین و مقررات محلی مورد نیاز باشند.

توصیه می‌ شود قبل از اقدام به دریافت پلاک بین‌ المللی، با مراجع مربوطه تماس بگیرید و اطلاعات دقیق و به‌ روز در مورد مدارک موردنیاز و هزینه‌ های مربوطه را دریافت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *