صدور کاپوتاژ

صدور کاپوتاژ


کاپوتاژ ماشین چیست؟

کاپوتاژ ماشین به معنی گرفتن مجوز خروج از کشور برای ماشین شخصی‌ است که اداره کمرگ آن را صادر می نماید. اعتبار کاپوتاژ ماشین یک‌ ساله می باشد و چنانچه کمتر از یک ماه از اعتبار آن باقی‌مانده باشد، باید نسبت به تمدید آن اقدام نمایید. برای صدور کاپوتاژ ماشین باید به اداره کمرگ مراجعه و پس از ارائه مدارک کاپوتاژ و تکمیل فرم ها، خودروی شما را وزن می کنند و مابقی کارهای لازم انجام میگیرد.

با دریافت خلاصه ی همین مطلب به صورت فایل پی دی اف، این مقاله را در زمان مناسب تری مطالعه فرمایید.

دانلود خلاصه مطلب

کاپوتاژ چیست؟

کاپوتاژ به انگلیسی با نام Cabotage شناخته می‌شود و در واقع از زبان فرانسوی گرفته شده است. به علاوه، خیلی از افراد کاپوتاژ را با نام کران‌بری می شناسند. زمانی که صاحبان کالا و یا صاحبان ماشین‌های شخصی بخواهند خودرو و یا بار خود را از گمرک یک کشور به گمرک دیگر همان کشور ارسال کنند، نیاز به کاپوتاژ دارند. کاپوتاژ می‌تواند هم به صورت دریایی و هم روش هوایی انجام شود و بیشتر از همه، این مسئله به شرایط خود افراد بستگی دارد.

در گذشته، خیلی از افراد که در زمینه صادرات و واردات فعالیت می‌کردند، استفاده زیادی از کاپوتاژ داشتند. در حال حاضر همان طور که گفتیم، از این روش برای جابجایی کالا و خودروی شخصی هم استفاده می‌شود. به علاوه، خیلی مواقع این روش در جابجایی کالاهای پستی و یا حتی مسافری هم کاربرد دارد.

به عنوان مثال، تصور کنید که کالا و یا حتی خودروی شما در گمرک یکی از کشورها قرار گرفته است و برای انجام کارهای ترخیص آن، مجبور می‌شوید کالا یا خودروی خود را به گمرک دیگری در همان کشور ارسال کنید. نقل و انتقال کالا از گمرک این کشور تا گمرک دیگر همان کشور توسط یک باربری خارجی را کاپوتاژ می‌گویند. این برگه بیشتر برای روش‌های دریایی کاربرد دارد و به این معنی است که کشتی‌های باربری می‌توانند از دماغه یک گمرک به دماغه یک گمرک دیگر بروند.

مدارک برای صدور کاپوتاژ

همان‌طورکه پیش از این نیز به اختصار گفتیم، برای اینکه بتوانید کاپوتاژ را دریافت کنید، باید مدارک کاپوتاژ را ارائه دهید. حتی اگر یک یا چند مورد از این مدارک کاپوتاژ هم ناقص باشند، امکان دریافت کاپوتاژ را نخواهید داشت. به همین دلیل هم با دقت به فاکتور‌های زیر توجه کنید و مطمئن شوید که همه این مدارک را آماده خواهید کرد. در ادامه مدارک کاپوتاژ ماشین شخصی به شرح زیر می باشد:

 • شناسنامه مالکیت وسیله نقلیه؛ برگ سبز رنگ
 • سند و فاکتور فروش خودرو؛ سند کارخانه
 • کارت ماشین
 • اصل گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل یک ماه و سه روز برای گواهینامه بین‌المللی رانندگی یک‌ساله و اعتبار حداقل سه سال برای دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی سه‌ساله
 • بیمه‌نامه ایرانی
 • گواهینامه بین‌المللی قبلی؛ در صورت داشتن اعتبار
 • گذرنامه و کپی صفحه اول آن؛ دارای شش ماه تاریخ انقضاء
 • چهار عدد عکس سه در چهار برای گواهی‌نامه بین‌المللی
 • به همراه بردن خود ماشین شخصی به نمایندگی
مدارک کاپوتاژ
مدارک کاپوتاژ

قوانین صدور کاپوتاژ خودرو

صدور کاپوتاژ دارای قوانین و شرایط خاصی است که در زیر مشاهده می‌کنید:

 • کالاهایی را می‌توان به صورت کاپوتاژ حمل کرد که صادر شدن آن‌ها از کشور مجاز باشد.
 • اگر صادر شدن کالایی ممنوع یا کالاهای مجاز مشروط باشد، کاپوتاژ آن‌ها با تعهد از گمرک صورت می گیرد.
 • اگر اعتبار پروانه کاپوتاژ برای رسیدن به گمرک مقصدر تمام شده‌باشد و تا ۳ ماه بعد از انقضای آن صاحب کالا گواهی‌نامه ورود به گمرک مقصد را تحویل ندهد؛ کاپوتاژ تحت عنوان به مقصد نرسیده خطاب می شود.
 • حال اگر کالای به مقصد نرسیده مجاز باشد، مجوز خروجی برای آن صادر می‌شود؛ ولی اگر کالای کران بری ممنوع باشد، قاچاق محسوب می شود.
 • تمامی کالا‌هایی را که مجوز صادر شدن دارند، می‌توان با قوانین مذکور با عنوان کاپوتاژ حمل کرد. اگر کالایی صدور آن ممنوع باشد تا زمانی که مجوزی از اداره کل گمرک داده شود مورد قبول کاپوتاژ نخواهد بود.
 • در واقع گمرک مواردی را می‌پذیرد که تشخیص دهد آن کالا می‌تواند به صورت کاپوتاژ تا مقصد حمل شود.
 • کالای کاپوتاژ باید در زمانی که از طرف گمرک مبدا تعیین می‌شود، به گمرک مقصد برسد. مدت زمان را گمرک مبدا با توجه به وسیله نقلیه و مسافت و کیفیت مسیر و همچنین فصول مختلف سال، معین می نمایند.
 • اگر کالای کاپوتاژ در مدت زمان مشخص به مقصد نرسد، به تشخیص رئیس گمرک مشمول جریمه می شود.
 • اگر در طول مسیر، درگیر حادثه‌ای شوید و در طول مدت زمان مشخص، محموله نتواند به مقصد برسد، باید با ذکر علت و موجبات تاخیر از گمرک مبدا، درخواست تمدید زمان کنید. گمرک مبدا در صورتی که درخواست تمدید، قبل از پایان یافتن مدت زمان تعیین شده باشد و علل ذکر شده را موجه تشخیص دهد، می‌تواند مدت زمان را تمدید کند.

شرایط لازم جهت اخذ پلاک بین المللی ( کاپوتاژ ) خودرو

بـرای اخذ پلاک بین المللی یا همان کاپوتاژ شرایط لازمه را بایستی داشته باشید و در صورت نداشتن یکی از این شرایط امکان اخذ پلاک را ندارید و باید همه این موارد زیر را آماده کنید و بعد به اداره گمرک مراجعه کنید.

 • اصل گواهینامه: با توجه به خودرویی که قصد کاپوتاژ کردن آن را دارید بایستی گواهینامه همان خودرو را داشته باشید به طور مثال برای خودروهای سواری نیاز به گواهینامه پایه سه دارد .
 • عکس ۴*۳
 • اصل گواهینامه بین المللی: شاید برخی تصور می کنند که گرفتن گواهینامه بین المللی سختی های خود را دارد در صورتیکه حداقل یک گواهینامه را گرفته باشید با ارائه مدارک گواهینامه بین المللی خود را از کانون جهانگردی و اتومبیل رانی جمهوری اسلامی دریافت خواهید کرد.
 • پاسپورت: برای کاپوتاژ خودرو بایستی پاسپورت دارای اعتبار داشته باشید.
 • تکمیل فرم های مورد نیاز: فرم هایی که نیاز است را بایستی پر نمایید.
 • پرداخت هزینه

اطلاع درباره شرایط کاپوتاژ

بعد از این که متوجه شدید کاپوتاژ چیست و چگونه انجام می‌شود خوب است اطلاعاتی درباره قوانین آن به دست بیاورید. در حال حاضر، در تمام جهان از کاپوتاژ استفاده می‌شود و مهمترین دلیل این موضوع هم این است که از صنایع داخلی کشور محافظت شود. کاپوتاژ موجب می‌شود که از زیرساخت‌های حمل و نقل محافظت شود و مسیرهای دریایی هم تا حد خیلی زیادی سالم نگه داشته شوند. پس به‌طورکلی، می‌توان گفت که مهمترین دلیل استفاده از کاپوتاژ، دلایل امنیتی است.

قوانین خاصی درباره کاپوتاژ وجود دارند که باید حتما موقع ارائه مدارک کاپوتاژ، آنها را مد نظر قرار دهید. این قوانین آخرین بار در ۱۹۲۰ در ایالات متحده آمریکا به تصویب رسیدند. به‌طورکلی، محدودیت‌هایی در زمینه کاپوتاژ وجود دارند که موجب می‌شوند شرایط کاپوتاژ کمی سخت‌تر شوند.

مدارک کاپوتاژ
مدارک کاپوتاژ

برای صدور کاپوتاژ به کجا مراجعه کنیم؟

بــرای اخذ برگه کاپوتاژ ماشین می توانید با به همراه داشتن همه مدارک کاپوتاژ به ادارات گمرک رفته و اقدام به گرفتن برگه کاپوتاژ ماشین کنید، در هر شهرستانی که هستید باید به اداره گمرک همان ناحیه مراجعه نمایید.

برای یافتن آدرس اداره گمرک ناحیه خود به راحتی می توانید با یک سرچ ساده در اینترنت آدرس اداره گمرک ناحیه خود را پیدا بکنید .

نکاتی درباره صدور کاپوتاژ

بیش ترین درخواست کاپوتاژ ماشین برای کشور ترکیه و آذربایجان و ارمنستان است و خودروهای باری و سنگین درخواست کاپوتاژ خودرو را می دهند.

بهتر است برای نصب پلاک از بست های پلاستیکی استفاده نمایید و از پرچ استفاده نکنید چرا که بعد از یک ماه قرار است پلاک خودرو را دربیاورید و مادام از آن استفاده نخواهید کرد. بعد از پایان سفر بهتر است پلاک خود را باطل نکنید بعد از گذشت یک سال باید تمدید کنید و در صورت عدم تمدید مشمول جریمه خواهید شد.

هزینه کاپوتاژ

خوشبختانه نیازی نیست که هزینه خیلی زیادی برای دریافت کاپوتاژ بپردازید. بااین‌حال، باید گفت که چون قرار است مدارک شما به گمرک کشور‌های دیگر ارائه شود، باید هزینه مورد نیاز برای ترجمه مدارک خود را به دارالترجمه‌های معتبر بپردازید. هزینه کاپوتاژ به موارد زیر محدود می‌شوند که باید حتما برای هر یک از آنها هزینه مورد نیاز را بپردازید و سپس رسید هر یک از آنها را در کنار سایر مدارک خود ارائه دهید.

 • هزینه گرفتن گواهینامه بین‌المللی
 • هزینه دریافت کارت بین المللی یک ساله خودرو
 • هزینه دریافت پلاک دائمی از کانون ایرانگردی و جهانگردی
 • هزینه برچسب IR دائمی
 • هزینه صدور یکساله کاپوتاژ
 • هزینه صدور پلاک و گواهینامه بین‌المللی
 • هزینه عوارض خروج از مرکز برای هر یک از افراد به صورت مجزا محاسبه می‌شود

سخن نهایی

در این مقاله از تبریز کاپوتاژ، متوجه شدید که کاپوتاژ چیست و چه شرایطی دارد. به علاوه، به طور کامل برای شما توضیح دادیم که برای دریافت کاپوتاژ باید چه مدارکی ارائه دهید و چه مراحلی را پشت سر بگذارید. بر اساس این اطلاعات، به احتمال خیلی زیاد متوجه شدید که یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای عبور از مرز، داشتن برگه کاپوتاژ است. پس اگر شما هم قصد خروج از این کشور را دارید و می‌خواهید با خودروی خود از مرزها عبور کنید، باید حتما برای دریافت کاپوتاژ اقدام کنید. در غیر این صورت، ملزم به پرداخت جریمه قابل‌توجهی خواهید شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *