پلاک ترانزیت

پلاک ترانزیت


پلاک ترانزیت چیست؟

اگر مالک خودرو هستید و  می خواهید از خودروی خود، در سایر کشورهای جهان استفاده کنید، باید پلاک ترانزیت برای آن بگیرید. پلاک ترانزیت خودرو یا هر وسیله نقلیه دیگر، فقط یکبار صادر می گرددو به همین دلیل نیز پلاک ترانزیت، تا پایان عمر آن وسیله نقلیه، اعتبار دارد.بخش صدور اسناد و مدارک بین‌المللی اقدام به ارائه پلاک ترانزیت بین‌المللی طرح جدید کرده است. این پلاک از تاریخ 20/06/1389 در نمایندگی های کانون جهانگردی و اتومبیلرانی قابل دریافت است. لازم به ذکر است، از تاریخ 03/07/1389 هیچگونه خدماتی به دارندگان پلاک های مدل TEH و THR داده نمی شود و از تاریخ 12/12/1391 به دارندگان پلاک مدل IR تنها با عودت پلاک قدیمی و اخذ پلاک جدید، مدارک ترانزیت اعطا می‌گردد.

پلاک ترانزیت به منظور شناسایی وسیله نقلیه به صورت بین المللی صادر و تحویل می دهند. پلاکهای ترانزیت برای هر وسیله نقلیه فقط یک بار صادر می شود که مختص همان خودرو می باشد و اعتبار آنها تا پایان عمر همان وسیله نقلیه می باشد.

مدارک لازم برای دریافت پلاک ترانزیت همانند مدارک دفترچه مالکیت بین المللی خودرو است.

مدارک ترانزیت نیز فقط در نمایندگی های منتخب کانون جهانگردی و اتومبیلرانی قابل ارائه است.

توجه به این نکته الزامی است که کلیه مالکان پلاک ترانزیت موظفند پلاک ترانزیت را پس از انتقال قطعی خودرو (طی تفاهم طرفین) به مالک جدید منتقل کنند.

دفترچه مالکیت بین المللی خودرو

دفترچه مالکیت بین المللی خودرو دفترچه ای است دارای اطلاعات کامل اسنادی وسیله نقلیه، مالک و یا راننده که در آن درج گردیده است. مثلا پلاک ترانزیت خودرو یکی از این مدارک است. همانند مجوز رانندگی بین المللی علاوه بر زبان فارسی به 7 زبان بین المللی نیز ترجمه شده است. گواهینامه های مالکیت بین‌المللی وسیله نقلیه دارای یک سال اعتبار از تاریخ صدور می باشد، قابل تمدید نبوده و پس از انقضاء باید نسبت به صدور گواهینامه مالکیت جدید اقدام گردد.

پلاک ترانزیت

مدارک لازم برای پلاک ترانزیت

برای دریافت پلاک ترانزیت خودرو، باید به یکی از شعب نمایندگی کانون جهانگردی و اتومبلیرانی مراجعه کنید چراکه از شهریورماه 1389، صدور پلاک ترانزیت برعهده کانون گذاشته شده است. درباره دریافت پلاک ترانزیت، باید چند نکته مهم را بدانید:

1. از مهرماه 1389، پلاک‌های ترانزیت با کد TEH و THR فاقد اعتبار شده اند.
2. از اسفندماه 1391، دارندگان پلاک با کد IR، فقط با برگرداندن پلاک قدیمی، امکان دریافت پلاک ترانزیت جدید را دارند.
3. مدارک لازم برای دریافت پلاک ترانزیت، دقیقا همان مدارکی است که برای صدور «دفترچه مالکیت بین المللی خودرو» لازم است. این مدارک عبارتند از:

 • ارائه پروانه خروج موقت یا کاپوتاژ (صادر شده توسط گمرک)
 • ارائه گذرنامه معتبر
 • ارائه سند مالکیت خودرو
 • ارائه گواهینامه رانندگی بین المللی (صادر شده توسط کانون)
 • ارائه وکالتنامه خروج از کشور (در صورت نیاز)

4. در صورتیکه قصد نقل و انتقال خودرو را دارید، حتما باید پلاک ترانزیت را به خریدار خودرو تحویل دهید.

کارنه دو پاساژ چیست؟

برای عبور وسایل نقلیه از مرزهای زمینی برخی کشورها، باید «کارنه دو پاساژ» داشته باشید؛ این دفترچه، در واقع نشان می دهد که شما مجوز ورود و تردد در کشور مقصد را دارید. تاکنون 37 کشور جهان، داشتن کارنه دو پاساژ را الزامی کرده اند.

مدارک لازم برای دریافت کارنه دو پاساژ

درباره کارنه دو پاساژ، که یکی از مدارک مهم برای تردد بین المللی خودروهاست، باید چند نکته حیاتی را بدانید:

1- کارنه دو پاساژ فقط از طریق دفتر مرکزی کانون جهانگردی، قابل دریافت می باشد.
2- مدت اعتبار کارنه دو پاساژ، تا یکسال پس از صدور آن است.
3- کارنه دو پاساژ، بصورت دفترچه های 5 یا 10 یا 15 یا 25 برگی صادر می شود و در هر بار تردد از مرز کشورها، یک برگ آن ابطال می شود.
4- در صورتیکه مهلت انقضای این دفترچه فرا رسیده باشد اما هنوز از دفترچه کارنه دو پاساژ استفاده نشده باشد، امکان تمدید مجدد اعتبار آن وجود دارد.

پلاک ترانزیت

حالا که با کلیات دفترچه کارنه دو پاساژ آشنایی لازم را به دست آوردید، باید مدارک لازم برای صدور کارنه دو پاساژ را هم بدانید که عبارتند از:

 • ارائه برگه کاپوتاژ
 • ارائه سند مالیکت خودرو
 • ارائه گذرنامه معتبر
 • ارائه گواهینامه بین المللی خودرو (صادر شده توسط کانون)
 • سپردن ودیعه مورد نیاز براساس تعرفه مصوب

توجه داشته باشید که برای پس گرفتن ودیعه، باید لاشه کارنه دو پاساژ، قبض ودیعه، و معرفی نامه شرکت (برای خودروهای عمومی) یا حضور مالک (برای خودروهای شخصی) الزامی است.

مجوز عبور گمرکی

“کارنه دو پاساژ” دفترچه عبور گمرکی است که برای تسهیل در تردد از مرزهای زمینی برخی کشورها جهت وسایل نقلیه موتوری صادر و تحویل می گردد. این مجوز به صورت 5 ، 10 ، 15 و 25 برگی است که در هر بار عبور از مرز یک کشور یک برگ آن باطل می شود. مدت اعتبار این دفترچه ها یک سال از تاریخ صدور آن می باشد. همچنین دفترچه های کارنه مصرف نشده قابل تمدید نیز می باشد. شایان ذکر است کارنه دو پاساژ تنها در دفتر مرکزی کانون ارائه می شود.

شرایط تردد بین المللی خودرو عمومی

همانند خودروهای شخصی، خودروهای عمومی (پلاک زرد) نیز می توانند برای دریافت پلاک ترانزیت اقدام نمایند.

خودروهای عمومی، ابتدا باید تحت پوشش یکی از شرکت های حمل و نقل قرار بگیرند. سپس شرکت موردنظر برای دریافت پلاک تـرانزیت خودرو، باید با ارائه مدارک زیر، جهت تشکیل پرونده در کانون جهانگردی، اقدام نمایند:

 • کپی اساسنامه شرکت
 • کپی آگهی تاسیس شرکت
 • کپی آخرین تغییرات روزنامه رسمی
 • معرفی نامه عکس دار نماینده شرکت
 • اصل فیش واریزی ودیعه لازم جهت ثبت شرکت
 • نمونه مهر و امضا صاحبان مجاز و مهر شرکت (تایید شده توسط دفاتر اسناد رسمی)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *